Advertisement
Dünya’da Kalan Fosil Yakıtların Tamamı Ne kadar Karbon Salınımına Neden Olacak?
Dünya’da Kalan Fosil Yakıtların Tamamı Ne kadar Karbon Salınımına Neden Olacak?

Yayınlanan ilk kamu hidrokarbon envanterine göre, dünyanın kalan fosil yakıt rezervlerini yakmak, 3,5 trilyon ton sera gazı emisyonunu - yani küresel ısınmayı 1.5 santigrat derece ile sınırlamak için kalan karbon salınımı hakkımızın tam 7 katını açığa çıkaracak.

Büyük ölçüde kömür, petrol ve gazla desteklenen Sanayi Devrimi'nden bu yana insan faaliyeti, 1,2 derecenin biraz altında ısınmaya yol açtı ve bununla birlikte denizlerin aşırı yüklediği daha şiddetli kuraklık, sel ve fırtınalarına yol açtı.

Birleşmiş Milletler (BM), Dünya'nın kalan karbon salınımı hakkının yaklaşık 360 milyar ton CO2 eşdeğeri olacağını tahmin ediyor. Mevcut emisyon seviyelerinde bu sadece yıllar içinde gerçekleşecek.

BM'nin geçen yılki Üretim Boşluğu değerlendirmesi, hükümetlerin 2030 yılına kadar maksimum 1,5 derecelik bir artışla tutarlı olacak fosil yakıtların iki katından fazlasını yakmayı planladığını ortaya koydu.

Ancak şimdiye kadar ülkelerin kalan rezervlerinin kapsamlı bir küresel envanteri yoktu.

​Küresel Fosil Yakıtlar Kaydı, küresel arzla ilgili bilgi boşluklarını doldurmak ve politikacıların aşamalı azaltımlarını daha iyi yönetmelerine yardımcı olmak için petrol, gaz ve kömür rezervleri hakkında daha fazla netlik sağlamayı amaçlamaktadır.

89 ülkede 50.000'den fazla alan içeren araştırma, bazı ülkelerin kendi rezervlerinde tüm dünyanın karbon bütçesini aşmaya yetecek kadar karbon içerdiğini buldu.

Örneğin, ABD kömür rezervleri 520 milyar ton CO2 eşdeğeri barındırıyor. Çin, Rusya ve Avustralya'nın hepsinin 1,5 santigrat dereceyi aşmaya yetecek kadar rezerve sahip olduğu bulundu.

Tümüyle, kalan fosil yakıt rezervleri, 1,5 santigrat derece için karbon salınım bütçesinin yedi katını içeriyor.

Kayıt, bireysel petrol, gaz veya kömür projeleri için emisyon verilerine sahiptir.

Dahil edilen 50.000 sahadan en güçlü emisyon kaynağı, her yıl yaklaşık 525 milyon ton karbon emisyonu üreten Suudi Arabistan'daki Ghawar petrol sahasıdır.

Veritabanına göre, en çok kirletici 12 sitenin tümü Körfez veya Rusya'daydı.

Byrnes, envanterin büyük hidrokarbon rezervlerine sahip ülkelerde yatırımcı baskısının uygulanmasına yardımcı olabileceğini, ancak fosil yakıtlardan uzaklaşmak için güçlü bir baskı olasılığının çok az olduğunu söyledi.

Envanter aynı zamanda ülkeler arasında karbon fiyatlarındaki büyük değişkenliğin altını çizdi; emisyon vergileri Irak'ta ton başına yaklaşık 100 dolar, İngiltere'de ise ton başına sadece 5 dolar.

Tuvalu'nun dışişleri bakanı Simon Kofe, veritabanının "kömür, petrol ve gaz üretimini etkin bir şekilde sonlandırmaya yardımcı olabileceğini" söyledi.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum